מהו טיפול CBT?

טיפול CBT הינו טיפול פסיכותרפי, המתמקד בחשיבתו של המטופל ובהתנהגותו. בטיפול זה ההנחה היא שהמטופל חווה קשיים רבים כיוון שקיימים בו דפוסי חשיבה שליליים אשר מובילים אותו להתנהגות בעייתית.

המטרה בטיפול זה, היא לזהות את אותם דפוסים שליליים אשר מובילים את המטופל למצוקה, פגיעה תפקודית ובהתאם לספק לו כלים שיעזרו לו לנטרל את אותם דפוסי חשיבה והתנהגות שליליים ולהחליפם בדפוסי חשיבה יעילים וחדשים.

בטיפול מסוג זה מעודדים להיחשף מחדש לסיטואציות שונות מהם המטופל נמנע, בשל החוויות השליליות שחווה בעקבות דפוסי החשיבה הבעייתיים. שיטת טיפול זו מבוססת מחקר.

 

מטרתו של טיפול CBT היא לשפר את הסימפטומים מהם סובל המטופל ולהביאו להקלה ולעליה באיכות החיים. הקלה זו תורמת רבות לביטחונו העצי של המטופל ולמוטיבציה שלו. השינוי המחשבתי הוא זה שיובלי לשינוי ההתנהגותי ובהתאם לשיפור חייו של המטופל.

 

טיפולי CBT המתקיימים בקליניקה:

טיפול CBT לבני נוער

גיל ההתבגרות מאופיין באתגרים ייחודיים ומשמעותיים, שיכולים מאוד להפחיד, לתסכל ולהביא לחוסר אונים.

אצל בני נוער, הבעיות שמתעוררות בגיל הזה הן חדשות לגמרי  לכן, הם עלולים לחשוב שמשהו לא בסדר אצלם, להתקשות לבקש עזרה ולהסתגר עמוק יותר בעולמם הפנימי במקום לטפל במה שמפריע להם.

טיפול CBT מסייע לבני נוער, להתמודד עם האתגרים בצורה מושכלת יותר. כדי לעשות זאת, במסגרת טיפול קוגניטיבי התנהגותי ילמד המתבגר לזהות את הדפוסים הבעייתיים אשר מובילים אותו להתנהגות מסוימת.

ההיבט ההתנהגותי בטיפול למתבגרים מתמקד בבחינת הגורמים שעיצבו את ההתנהגות של בני הנוער, אך בלי לנבור יותר מדי בעבר, כדי להבין אילו התנהגויות מזיקות להם ולשנותן. ראשית בני הנוער לומדים להבחין בין רגשות, מחשבות ופעולות – ומבינים, לפעמים לראשונה בחייהם, כיצד השלושה משפיעים זה על זה ומושפעים זה מזה. הם לומדים לזהות את המנגנונים האוטומטיים בתוכם ומגלים כיצד הם משפיעים עליהם לטובה ולרעה. בסופו של דבר, השאיפה היא שידעו להעריך ולבקר באופן כמה שיותר אובייקטיבי את דרכי ההתנהלות שלהם בעולם.

טיפול זה יעיל לבני נוער עם קושי בביטחון עצמי, קושי חברתי, חרדות, בעיות התנהגות, הפרעות אכילה ו    OCD.

טיפול CBT במבוגרים

טיפול CBT במבוגרים מיועד לאנשים הסובלים תקופה ממושכת מבעיה רגשית/גופנית ויש להם קושי להניע את עצמם לשינוי והתמודדות עם מצוקתם בצורה יעילה.

בשלב הראשון נקיים תהליך הערכה ואבחון בהם נבדוק את הצורך האישי של המטופל והקשיים המפריעים להתנהלותו היומיומית, נזהה קשיים, כוחות ומטרות. בהמשך בשיתוף עם המטופל נקבע דרכי פעולה להשגת המטרות הרצויות שהגדרנו יחד.

בקליניקה אני משלבת את הטיפול באמנות והטיפול בCBT בהתאם ליכולותיו של המטופל ובהתאמה לצרכיו.